Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Alternatif Tıp » Sivilce ve Akneler için evde yapılacak tamamen doğal reçeteler

Sivilce ve Akneler için evde yapılacak tamamen doğal reçeteler

Sivilce ve Akneler için evde yapılacak tamamen doğal reçeteler

SİVİLCE ve AKNELER İÇİN EV REÇETELERİ

Akneye eğilimli ciltler, fazla yağdan, ölü derilerden ve toksinlerden arındırılmak için özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir diğer deyişle, akne problemi yaşayan kişiler, ciltlerini arındırmak ve dezenfekte etmek için, özel ürünler kullanmak zorundadırlar.

Bu makalede, tamamen doğal malzemeler kullanarak, birbirinden harika dört yüz maskesini evde nasıl hazırlayabileceğinizden bahsedeceğiz. Kimyasal içerikli ürünleri unutun! Bu tarz ürünler, hassas cildiniz için uzun vadede fazla agresif olabilirler. Tamamen doğal malzemelerin sizin için yapabileceklerini keşfetmenin zamanı geldi.

Maskeler Nasıl Kullanılır?
Akne ile savaş için yüz maskesini, haftada bir defa uygulamalısınız. Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, iki defa bile uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzü güzelce yıkayın ve az miktarda tuz veya şeker ile, dairesel hareketlerle masaj uygulayarak, ölü derilerden arındırın. Yağlı bölgelere yoğunlaşın ve halihazırda akne bulunan noktaları çizmemeye özen gösterin.
Yüzünüzü su ile durulayın ve ardından kurulayın.
Göz ve çevresini hariç tutmak üzere maskeyi, tüm yüzünüze uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin.
Sonrasında yüzünüzü yıkayın, kurulayın ve hemen yağsız bir losyon yardımı ile nemlendirin. Örneğin; jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu malzemeler yağlı birer yapıya sahip olmalarına rağmen, diğer alternatiflerden daha az yağ barındırırlar.

Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, sadece az miktarda aloe vera uygulayın.

*** Aloe Vera ve Limon
Aloe vera, nemlendirici ve iyileştirici özellikleri ile bilinir. Eczane ve doğal ürün dükkanlarında genellikle jel olarak satılmaktadır. Ancak biz evinizde küçük bir aloe vera bitkisi bulundurmanızı tavsiye ederiz; çünkü bu şekilde yaprak saplarından birini keserek bitkinin en doğal formundan faydalanma şansınız olacaktır.

Bir sapı soyun ve içindeki jeli çıkarın. Sonra, cilde zarar verebilecek herhangi bir içerikten kurtarmak amacı ile jelatin kütlesini güzelce yıkayın.

Bu maske ayrıca limon da içermektedir. Limon, cildinizi temizlemek ve fazla yağdan arındırmak için harikadır.

Nasıl Hazırlanır?
Doğal aloe vera jeli ile limon suyunu karıştırın. Eğer kullandığınız limon organik ise, karışıma az miktarda limon kabuğu da ekleyebilirsiniz.
İki malzemeyi çırpın ve maske olabilecek doğru kıvamı bulana dek biraz daha limon suyu veya aloe vera jeli ekleyin.

*** Yeşil Kil
Kil; yüzyıllardır organizmamızdaki toksinlerin atılması amacı ile uygulanan harika bir tedavi yöntemidir ve içeriğinde birçok mineral barındırır. Bu malzemeyi hem sağlık hem de güzellik bakımınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz, ağrı ve şişlikten kurtulmak amaçlı bile kullanılabilir. Antik çağlarda insanlar bu çamuru doğrudan uygulamaktalardı; ancak günümüz koşullarında, bir aktardan veya eczaneden almanızı tavsiye ederiz.

Kil, akne ile savaşta çok etkilidir çünkü şişliği azaltıcı ve akneye sebebiyet veren zararlı maddelerden arındırıcı özelliklerdedir.

Nasıl Hazırlanır?
Yeşil toz halindeki kil ile ılık suyu karıştırın. Bir litre suyu, karışım sürülebilir kıvama gelinceye kadar, azar azar ilave edin. Ancak dikkat edin fazla sulu olmasın.
Uygulamak için cam, ahşap ya da seramik eşyalar tercih edin, metal veya plastik olanlardan kaçının.

*** Yoğurt ve Çay Ağacı
Bu maske, bu iki içerik sayesinde, aşırı yağlı cilt tipini düzenlemek açısından harikadır.

Yoğurt, cildi yağlandırmadan nemlendirir yani normal cilt tipini kurutmaz ve sıcak havalarda ferahlatıcı etki eder.

Diğer taraftan ise çay ağacı yağı; son zamanlarda, her tip enfeksiyon ile savaşta fazlaca tavsiye edilmektedir.

Bu maske için oran, bir kap doğal (şekersiz, tatlandırıcısız ve boya içermeyen) yoğurda 15 damla çay ağacı esansı yağı olarak belirtilmektedir.

*** Bira Mayası ve Yumurta Beyazı
Bu ilginç maske, tüm cilt tipleri için, özellikle de yağlı ciltler için, harika olan iki malzemenin tüm iyiliğini bünyesinde barındırır.

Bira mayası, ciltte biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve silikon gibi mineraller açısından zengindir. Silikon, cildinizin sıkı ve genç görünmesi için olmazsa olmaz bir mineraldir.

Diğer yandan yumurta beyazı, cildinizden fazla yağı arındırırken bir yandan da onu sıkılaştırır.

Nasıl Hazırlanır?
Gerekli kıvama ulaşana dek, iki malzemeyi de karıştırın.
Bu karışımda yumurta sarısını kullanmayacağız; ancak belirtmeliyiz ki bu malzeme kuru ciltler için hazırlanacak maskelerde kullanılırsa, harika sonuçlar verecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz