Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021
Bilgiyum
Anasayfa » Yaşam » Günleri hatırlanan, kendileri unutulan Kadınlar..

Günleri hatırlanan, kendileri unutulan Kadınlar..

Günleri hatırlanan, kendileri unutulan Kadınlar..

129 can, anne ve anne adaylarıydı..

8 Mart 1857’de Newyork’ta emeklerinin ve ekmeklerinin, mücadelesini verirken soldular, küle döndüler, yok oldular!
Bu elim olaydan tam 110 yıl sonra, Birleşmiş Milletler ’in 8 Mart’ı Dünya Kadın Emekçilerinin günü ilan etmesi ile (artık aramızda olmasalar bile) Dünya kadınlarının simgesi oldular.

Kadınlar;
Bir gün değil! Yaşamları boyunca;
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde belirtilen; insan haklarının, onlar içinde var olduğunun bilinmesini ve de uygulanmasını bunun yanında cinsiyet ayrımı yapılmadan insan olarak algılanmayı, tecavüz, taciz ve şiddetten uzak yaşamayı bu bedenlerinin sömürülmemesi, istismara uğramaması. Ayrıca bulundukları coğrafyada her ne olurlarsa olsunlar kültürleri, renkleri, dilleri ve dinleri farklı olsa da sonucun acı ve ölüm olmamasını, hayatlarını özgürlük, hak ve eşitlik içinde adaletli olarak sürdürebilmeyi istemektedirler.

Ne yazık ki, Dünya’da ve ülkemizdeki istatistiki bilgiler ve de yaşanan gerçekler, kadınların bu talep ve arzularının tamamen aksini yansıtmakta.
Mesela;
ABD’de her 80 saniyede bir kadına tecavüz ediliyor, Arabistan’da kadınlar oy kullanamaz, İran’da boşanmak yasak, Asya kökenli kadınları çoğu evlerde hizmetçi olarak çalışmakta, Ülkemizde ortalama 40 milyon nüfusa sahip kadınların %43’ü fiziksel ve cinsel şiddete uğramakta, Afrika’da sünnet edilen milyonlarca kadınlar..

Geleneksel değerler, yaşam şartları, kadına cinsiyet baz alınarak değer biçmekte; hayat tarzları ve şartları buna göre şekillendirilmekte ve kültürel, çevre ve de mahalle baskısı gibi yöntemler uygulanması nedeniyle, çalışan kadın oranının ülke genelinde % 21’in altına düştüğü, yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır.

Kadınlar..
Bu günün ve sizin simgeniz olan 129 can 129 anne ve anne adayı unutmamalı!
Kendi haklarınıza ve tüm dünya kadınlarının verdikleri, Kadın Haklarını savunma mücadelesine sahip çıkmalısınız.
Sevdiklerinizin sıcacık bir tebessümü, sevgi ile dolu bir bakışı ya da kır çiçeklerinden yapılmış bir demet çiçeğin, size sunuluşu ile mutlu olmalı ve bu günü rant ekonomisine kurban etmemelisiniz!

Ne desem ki; Kadın insandır, erkek insanoğlu..

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz KUTLU OLSUN..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz