Bilgiyum
Anasayfa » Tarih » Abd’nin Dakota eyaletinde bulunan Kızılderili kıyafeti

Abd’nin Dakota eyaletinde bulunan Kızılderili kıyafeti

Abd’nin Dakota eyaletinde bulunan Kızılderili kıyafeti

Kızılderililer türk mü sorusunu yıllardır söylenilegelen bir sorudur.
Resimde ay yıldız figürleri kullanılmış bir kızılderili elbisesi görünüyor.

Alt kökenleri Asya olan Kızılderililer, ırk olarak düz siyah saçlı ve kahverengi gözlüdür. Deri renkleri orta kahve ile kızılımsıdır. Kullandıkları lisan Avrupa, Asya ve Afrika’da kullanılan lisanlara benzememektedir.

Kızılderililerin Türk olduğu hakkında pek çok bilgi konuşulsa da bunun doğruluğu yönünde bir bilgi elimizde yoktur. Asya’da yaşamış olmaları ve Türk soylarının da buradan gelmesi bu konuda çeşitli savlar ortaya atılmasına sebeptir. Tabi elimizde kesin bir bilgi mevcut değildir.

Biraz geçmişe gidersek eğer:

Herşey 1492’de Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfiyle başladı. Tanrı adına diye çıkılan yol, ne acı ki bir ulusun yok edilmesine kadar gidiyordu. Evet Kızılderililer, Kolomb’un günlüğünde söylediklerinin tersine kovboy filmlerinde, insan öldüren, kafa derisi yüzen çocukluğumuzun “vahşi” Kızılderiler’i. Tarih bir kurmacadır belkide bu kurmacanın en somut örneği de Kızılderilerin başına gelenlerdir. Bu kadar kadersiz bir ulusa dünya tarihinde pek rastlanmasa gerek. Hem toprakları ellerinden zorla alınsın, hem yaşama biçimleri ve inançları zorla değiştirilsin ve bütün bunlara başkaldırmaya çalıştığında da “vahşi” denilerek yokedilsin..

kizilderililer turk

Elbisenin bizim topladığımız bilgiler dahilinde Türklükle bir alakası yok.
Kızılderililer kendi eliselerini kendileri yapar çeşitli motifler eklerdi, bu da bunlardan biri..
Kimbilir belkide tarih ilerki bir zamanda gerçeği herkese haykırır..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz