Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2023
Bilgiyum
Anasayfa » Güzellik » Boyalı Saçlarda Rengi Korumak İçin 5 ipucu

Boyalı Saçlarda Rengi Korumak İçin 5 ipucu

Boyalı Saçlarda Rengi Korumak İçin 5 ipucu

Saç rengi ile ilgili temel sorunlar, rengin uzun vadeli korunmasını sağlamak ile ilgilidir. Saç, boyama sonrasında ilk günlerinde olduğu gibi parlak kalmaz ve birkaç yıkamadan sonra matlaşır. Saç rengini korumak için bazı ip uçlarını sıralayabiliriz.

1) Boyama esnasında bakım yağı ekleyin

Bu yöntem, kuaförde yapılabildiği gibi evde de yapılabilir. Boyama için hazır kullanımlı bileşimde bir çay kaşığı bitkisel yağı (zeytin, argan, hindistan cevizi yağı…) boyama kürünüze ekleyin. Bu karışım boyama sırasında saçların rengini iyileştirerek saç tellerini güçlendirecektir. Karışımlar genellikle bakım yağı olarak (genellikle bitkisel yağlar, gliserin, aloe vera ve shea yağı) boyaya doğrudan eklenir.

2) Yıpratmadan yıkayın

Saçınızın yıkanması ve boyasının akmaması için, yüzeysel temizlemede sülfatsız hafif bir şampuan kullanılması önerilir. Genel olarak, krem ve balzamlar renki saçların yıkanmasında saçın bütünlüğünü korur, böylece saçın yıkanma esnasında boyanın akmasını engeller.

Ayrıca, etkin biçimde saçın tüm uzunluğuna hacim veren, aynı zamanda sebum kirini azaltan kuru şampuanlar kullanarak, saç yıkama sıklığını azaltmaya çalışın.

Ve son olarak, saçınıza haftada bir kez B Vitamini ve UV koruyucuları içeren bir saç maskesi yapın. Böylelikle saç renginizin solmasına yol açan çevresel faktörlere karşı saçınızı koruma altına almış olursunuz.

3) Saç lifleri için derinlemesine bakım uygulayın

Saç boyaması, kimyasal işleme oldukça duyarlıdır. Her yıkamadan sonra istisnasız saçları güçlendirmek ve beslemek gerekir. Bu amaçla boyalı saçlar için rengin akmasını önleyecek, antioksidanlar ve maddeler içeren özel olarak tasarlanmış bakım maskelerinin uygulanması önemlidir. Hassas kafa derisi, yağlı saçlar veya kepek için alternatif ürünler seçerek, ilaçlı şampuan kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı yıkamadan önce, uzunluğu boyunca ve saç uçlarına saf yağ (zeytin, argan, hindistan cevizi …) uygulamanız faydalı olacaktır.

4) Saç rengini korumak için uygun şampuanı seçin

Birçok şampuan markası boyalı saçlara özel şampuan üretir. Bu tarz şampuanlar saçlarınızdaki boyanın yapısını muhafaza etmesini desteklemek ile birlikte boyaya parlaklık ve canlılıkta katar. Boyalı saçlar için şampuanları kozmetik bölümlerde bulabilirsiniz.

5) Sık renk değişimleri kalıcılığı azaltır

Boya rengini sık değiştirmek saçlarınızdaki kalıcılık oranını ve saç sağlığını azaltacaktır. Kuaförler sık sık saç rengi değişimi sonucunda saç boyasının kalıcılığını kaybettiğini söylüyor. Uzun süre aynı rengi kullanmak, o rengin zamanla saçlarınızdaki en güzel tona ulaşmasını sağlayacaktır.

Ek bilgi: Boyalı saçlar için basit maske tarifi: yarım olgun avokado, 2 yumurta sarısı, seçtiğiniz 2 yemek kaşığı bitkisel yağ, 4 damla esansiyel lavanta veya gül yağı. Hepsini karıştırınız ve birkaç saat buzdolabında bekletiniz. Ayda 1 kez saçınızı yıkamadan 15 dakika önce saçınızın bütün uzunluğu boyunca uygulayınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz