Bilgiyum
Anasayfa » Alternatif Tıp » ACI KAVUN (Cırtatan kavunu, Ebu Cehil kavunu, Çakal kavunu, Eşek hıyarı)

ACI KAVUN (Cırtatan kavunu, Ebu Cehil kavunu, Çakal kavunu, Eşek hıyarı)

ACI KAVUN (Cırtatan kavunu, Ebu Cehil kavunu, Çakal kavunu, Eşek hıyarı)

“Acı kavunun suyu mükemmel bir temizleyici ve eritici olup, derin tabakalarda depolanan ve yıllarca saklanan fazlalıkları ve zararlı maddeleri söküp dışarı atar. Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, hatta siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına, romatizma, gut ve kadın hastalıklarına çok iyi gelir. Kan ve safrayı inceltir,- baş ağrısını ve migreni geçirir. Yılan ve akrep sokmasına karşı panzehirdir…Kulak ağrılarına ve çınlamasına, ruh hastalıklarına ve saraya…vs ”

Kabuk ve çekirdekleri çok zehirlidir. Asıl kullanılacak kısmı ise, suyu ve etli kısmıdır. Olgunlaşmamış, daha yeşil iken toplanırsa, zehirli, ishal edici ve kusturucudur. Kurutulmuş ve öğütülmüş kabuğun 1 gramı, tohumunun yarım gramı, ya da kökünün 1 gramı yutulursa, öldürücü olabilir. Bir dal üzerinde bir tane bulunursa, daha da zehirli olur. Zehirleyici maddesini zayıflatmak için bal veya şeker ile karıştırılmalıdır. Hem tazesi hem kurusu ilaç olarak kullanılabilir. Acı kavunun suyu, meyvesi (çekirdeksiz), yaprakları ve kökü kurutulur ve saklanır.

Acı kavun suyu, yapraklarının suyundan daha kuvvetlidir. Sararmış ve olgunlaşmış acı kavunlar en iyisidir.

Acı kavunun suyu mükemmel bir temizleyici ve eritici olup, derin tabakalarda depolanan ve yıllarca saklanan fazlalıkları ve zararlı maddeleri söküp dışarı atar. Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, hatta siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına, romatizma, gut ve kadın hastalıklarına çok iyi gelir. Kan ve safrayı inceltir,- baş ağrısını ve migreni geçirir. Yılan ve akrep sokmasına karşı panzehirdir. Fakat hamilelerin kullanması önerilmez çünkü ceninin düşmesine sebep olur.
Acı kavun ağız yoluyla, vajinaya koyularak, kulağa damlatarak, buruna çekilerek veya cilde sürülerek kullanılır:

· 2/3 oranında zeytinyağı, 1/3 oranında acı kavun suyu karıştırılıp kısık ateşte acı kavun suyu buharlaşana kadar kaynatılır. Bu yağdan kulağa 3-5 damla damlatılırsa, kulak ağrılarına ve çınlamasına iyi gelir.

· 50 gr. taze acı kavun kökü ince kesilir ve 500 gr. su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. 15 dakika beklettikten sonra süzülür ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Her gün bu suyun 150 gramı gün boyu yudum yudum içilirse hepatit ve siroz hastalığına, ağrı-sızıya, kan pıhtılaşmasına, fil hastalığına çok iyi gelir.

· Acı kavunun içi boşaltılır, içine bal doldurulur. Üstünü kapatacak kadar su konarak kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. 7-10 gün boyunca, 3 taneden başlayıp artırarak her gün 5 tane aralıklarla yenirse, ruh hastalıklarına ve saraya iyi gelir.

· Acı kavun ve sirke yarı yarıya kaynatılıp gargara yapılırsa, diş ağrısını azaltır, diş etlerini kuvvetlendirir, diş çekimini kolaylaştırır.

· 14 gün boyunca her gün 5 tane acı kavun yaprağı 1 bardak su ile kısık ateşte 3 dakika kaynatılır. Soğuyunca bal veya şekerle tatlandırılıp yudum yudum içilse veya hergün cilde 6-10 tane acı kavunun suyu sürülüp ovuşturulsa sinir, eklem, siyatik, gut ve kulunç ağrılarına, böbrek ve idrar yollarına iyi gelir. Fil hastalığı ve cüzzamın ilerlemesini durdurur.

· Acı kavun yaprakları dövülür, ateşli şişliklere sarılır ve üzeri yağlı kağıt ile kapatılarak sabitleştirilir ve 5-6 saat bekletilirse şişlikleri olgunlaştırıp çözer. Urlara uygulanırsa, urları küçültür. Ciltteki lekeleri giderir, felce ve yüz felcine çok iyi gelir.

· Kurutulmuş acı kavunun kökü öğütülür ve arpa veya çavdar unu ile cıvık bir hamur yapılır. Bu hamur eklem ve göğüs şişliklerine sarılır, üzerine yağlı kağıt yapıştırılır ve bezle sabitleştirilip 12-24 saat bekletilir.

· Acı kavunun 100 gr. kuru meyvesi alınır 500 gr. su ile (200 gr. su + 300 gr. doğal sirke karışımıyla daha da etkili olur) kısık ateşte 15 dakika kaynatılır ve biraz soğutularak süzülür. Daha sonra bu suyla bir bez ıslatılarak, ağrıyan eklemlere sarılır ve 4-5 saat bekletilir.

· Acı kavun suyunun, su veya süt ile yarı yarıya karışımı avuç içine dökülür ve başı öne doğru eğik tutarak, genize kadar bir defa çekilir,- 3-4 saniye bekledikten sonra bırakılır. Yarım saat-4 saat sonra hapşırma ve şiddetli bir şekilde burun akıntısı başlayıp 1-3 gün sürebilir. Kronik olan baş ağrısını, migreni, sinüziti, beyin damarlarındaki tıkanıklığı ve kireçlenmeyi, ciltteki ve gözlerdeki sarılığı giderir.

Acı kavunun miktarı kişinin bünyesine göre değişir. Genelde, kan grubu “0” ve “B” olanlar acı kavuna çabuk ve şiddetli tepki verirler. Onlar acı kavun suyunun su veya süt ile yarı yarıya karışımını kullanabilirler. Akıntı başlar fakat yeterli miktarda değilse, 2/3 acı kavun suyu + 1/3 su karışımı,-bu da yeterli gelmezse 3/4 acı kavun suyu + 1/4 su karışımı denenebilir. Fakat kan grubu “A” olanların mizacı acı kavuna çok uygundur. Bu sebepten onlar başlangıçta 3/4 acı kavun suyu + 1/4 su karışımını sonra da saf acı kavun suyunu kullanabilirler.
Kan grubu “AB” olanlar ise çok farklı tepki gösterebilir. Onlar aynı sonuca ulaşmak için acı kavun miktarını birkaç defa deneyerek ve kademeli olarak yükselterek kullanmalıdırlar. En küçük dozdan (1/3 acı kavun suyu + 2/3 su) başlamalı ve bir-iki gün ara ile, etkili dozu bulana kadar denemeye devam etmeliler. Denemelerin arası mutlaka 1-2 gün olmalıdır.

· 2 çorba kaşığı ısırganotu tohumu + 1 çorba kaşığı hardal tohumu öğütülür. 1 çorba kaşığı yeni sıkılmış acı kavun suyu + 200 gr. bal ile iyice karıştırılır. Günde 2-3 defa 1 tatlı kaşığı yutulur. Mükemmel bir balgam söktürücüdür ve akciğerleri temizler.

· Acı kavun yapraklarının suyu tülbentten süzülerek veya 1/3 acı kavun suyu + 2/3 su karışımı 1-2 damla kulaklara damlatılır. Kulakları temizleyip, ağrısını giderir. 1 tatlı kaşığı acı kavun suyu + 1 tatlı kaşığı bal + 2 tatlı kaşığı zeytinyağı karışımı şişmiş bademciklere sürülür.
· 1 çay kaşığı öğütülmüş çörekotu + 2 çay kaşığı taze sıkılmış acı kavun suyu + 1 çay kaşığı bal karışımı küçük bir bez parçasına sarılır ve uykudan önce vajinaya (rahim ağzına yakın) koyulur ve sabaha kadar bekletilir. Adet kanamalarını söktürür, rahmi temizler ve damarları açar. (Bu işlem hamilelere yapılmaz!)

· 30 gr. kuru veya 100 gr. taze acı kavun kökü ince kesilir, 1 litre su ile kısık ateşte 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Sonra bu sudan 100 gr. alınır, 200 gr. bal şerbeti ile karıştırılarak gün boyunca yudum yudum içilir. Buna 3 gün devam edilir. Ardından 3 gün ara verildikten sonra bir defa daha 3 gün boyunca içilir. Bu işlem toplam 3 defa tekrarlanır. Bir ay sonra aynı aralıklarla tekrarlanır.
Veya
· Kurutulmuş acı kavun kökü ince öğütülür, sabah-akşam birer silme çay kaşığı suyla yutulur. 3 gün devam ettikten sonra öğlen de aynı miktarda içmek üzere günde 3 defa alınmaya başlanır. İshal oluncaya kadar devam edilir. İshal olunca bırakılır ve ishal durduktan bir ay sonra tekrar başlanarak toplam 3-7 defa tekrarlanır.
Dalak hastalıklarına ve siroz hastalığına çok iyi gelir, ödemleri giderir.
· 1 litre su + 1 çorba kaşığı bal + 1 çorba kaşığı taze sıkılmış acı kavun suyu (kan grubu “A” olanlar 2 çorba kaşığı) + 1 çorba kaşığı taze sıkılmış taze zencefil + 2 çorba kaşığı taze sıkılmış kereviz yapraklarının suyu karıştırılır. Yudum yudum gün boyunca içilir. İdrarı ve adet kanamasını çoğaltır, böbrek ve karaciğeri temizler, balgamı söktürür.
· Acıkavun suyu, ağrıyan eklemlere ve her ağrıyan yere yedirilerek sürülür. Bu şekilde, günde 6 adet (kan grubu “A” olanlar 10 taneye kadar olabilir) acı kavun suyu kullanılabilir. Ağrı hemen azalır ve yok olur.
· Kusmak için 1 tatlı kaşığı acı kavun suyu + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karışımı dil dibine sürülür. Kusma sonucunda mide temizlenir ve kuvvetlenir. Kusmayı durdurmak için 1 çorba kaşığı zeytinyağı veya limon suyu içilir.

· Bütün omurgayı kaplayacak büyüklükte, uzun pamuklu bir bez acı kavun yağına batırılır, fazlası sıkılarak alınır. Ense kökünden kuyruk sokumuna kadar omurga üzerine yerleştirilir. Üzerine yağlı kağıt kapatılır ve sıkıca bantlanır. Daha sonra havlu konur ve sıkı bir fanila giyilir. Bu işlem akşam yatmadan önce yapılır ve sabaha kadar beklenir. Acı kavun yağı bütün organlara nüfuz eder, derin dokulardan toksinleri çekerek idrar, ishal, ter, burun ve geniz akıntısı ile dışarı atılmasını sağlar. Her türlü hastalıkta, özellikle MS, felç, alzheimer, romatizma, omurga hastalıklarında kullanılır.

*** Acı kavun yağı hazırlama:
Taze acı kavun meyveleri ortadan kesilerek çekirdekleri çıkartılır, 3 eşit gruba ayrılır. Birinci grup, tencereye sıkı sıkı yerleştirilir ve üzerini kapatacak kadar zeytinyağı dökülür. Buharlaşması bitinceye kadar kısık ateşte kaynatılır. Yağı süzülerek tekrar tencereye konur, ikinci grup acı kavun aynı yağın içinde aynı şekilde kaynatılır. Üçüncü grup için de aynı yağın içinde aynı işlem yapıldıktan sonra yağ süzülerek cam kavanozlara konur, ağzı kapatılarak gerektiğinde kullanılır.

(Dr. Aidin Salih)

***Uyarı: Acı kavunun tohumu çok zehirli olduğu için kullanılmaz. Acı kavun suyu iç organlar için iyice süzülerek kullanılır. Bir seferde 2 gramdan fazla kurutulmuş acı kavun suyu balsız alındığında ölüme sebep olabilir. Kurutularak pestil haline getirilen acı kavun suyu 0,7 gr. kadar alınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Falci naciye dedi ki:

  Giritli ile danayi bostana koymuslar… bostanci olum giritliyi alin dana kalsin demiş… her otu her çöpü biliyorlar… giritliler aslinda karadenizden oraya götürülen bir halk taa osmanlı zamanı… bizim karadeniz insanına çok benzer

 2. Ali dedi ki:

  Bu kadar zehirli olduğunu şimdi öğrendim abimin sinüziti vardı belki de 20 yıl olmuştur suyunu direk burnuna damlattılar tam hatırlayamıyorum bi kaç sefer yapıldı hatta sağlık görevlisi de yapmıştı tohumları nereye düşse orda büyüyor şifa bulmuştuk. Patlatıyoruz diye toplardık elimizde hep oynadık şi di dokunmayız bile

 3. Cudi dedi ki:

  Kızım küçükken dışarda oynarken merak Edip ağzına aldı.Sonra sürekli tükürüp acı diyordu.Zehirli olduğu bildiğim için hastaneye gittik.Müdale edilmedi Bursa Zehirlenme Merkezi ni aradılar.O gün uyutmadık gözlem altına alındı.Elhamdülillah bir şey olmadı.

 4. Cicelya dedi ki:

  Bizim sokakta oturan genç bir adama ,sinüzit için eşi ve ablası burnuna damlatmışlar beyin kanaması ile sonuçlandı kurtaramadılar.

 5. Saki dedi ki:

  SİNİZÜT OLANLAR KESİNİLKLE KULLANMAYIN ÖLÜM TEHLİKESİ VAR……NE YAPALIM…..SİNİZÜT İÇİN PAPARYA BİR LİTRE SU KAYNAT BİR AVUÇ PAPATYAYI SU KAYNADIKTAN SONRA İÇİNE AT BİRKAÇ DAKİKA BUHARINI TENEFÜS ET. 45 DAKİKA SONRA AYNISINI BİR DAHA YAP HER GÜN İKİ DEFA UYGULA AKINTI GELMEYE BAŞLAYINCA BIRAK İKİ ÜÇ GÜN İÇİNDE SÖKÜLÜR.BAŞKA İŞLEM YAPMAYA GEREK YOK.

 6. Faz dedi ki:

  Arkadaşlar bunu bilmeyen kullanmasın.. Bende sinüzit vardı kullandım hastanelik oldum…biz bu meyveyi cırt atan diye biliriz…..mikren ve sinüzit olan arkadaşlar düzenli şekilde hacamat yaptirsin…. Ben yaptırdım haplardan kurtuldum allaha şükür

 7. madam dedi ki:

  Sinüzitimi sirkeli suyu burnuma çekerek dışarı attım, sarmısak yutarak korunuyorum. Acı kavundan tırsıyorum. Çocukken içinde oynardık bu ölümcül şifanın.

 8. sait dedi ki:

  Bende ölümcül derecede sinizüt vardı. İlaç hap fayda etmiyordu. Dedim ölürsem öleyim bu acıkavunu deniycem. Dayanılmaz bir başağrım vardı. Bir çay kaşığı suya iki damla acı kavun suyu damlattım. Burnuma kuvvetlice çektim. Sonra diğer burnumada aynısını yaptım. Burnum akmaya gözlerim yaşarmaya başladı. Akşamda yere bir şey düşürdüm almak için eğildiğim sırada iki avuç dolusu yeşil iltihap aktı burnumdan. Hamdolsun 22 senedir siniźütün zerresi kalmadı. Ama bir çay kaşığı suya 2 . 3 damladan fazlasinı damlatmayın.

 9. Arzu dedi ki:

  Bende 15 yaşındayken burnuma çektim.suyla karıştırıp.zehirli diye söylemişlerdi çok korktum ama caresizdimavucuma açı kavunun suyunu sıktım çeşmeyi açıp sulandirayim derken avucumdaki bitkinin suyu .akıp gitti belki zerresi kaldı ve korkudan benzine kadar asla çekmedim.2 gün boyunca iltihap altı burnumdan ve tamamen kurtuldum hamdolsun denemek isteyenler dikkatli olun.damlalikla suya katip kullanin

 10. meltem dedi ki:

  Bikac yil once sinuzit icin kullandim. Buyuklerim sadece 1-2 damla burnumdan damlatmami soyledi. Ancak bikac damla ilk etapta etki etmeyince,ben sayisizca damlattim ve sonuc beni öldurucek sandim. Bogazima varincaya kadar tahriş etti. Konusma ve solunum zorlugu yasadim. Iki gun sonra bu sorunlari atlattim.
  Sinuzitime faydasi oldugunu dusunuyorum. Iki gun iltihap akti.
  Aşiri damlatmadan bikac damlayla yetinmek gerekiyor. Bilincsizce kullanmamak sart.

 11. Katip dedi ki:

  Allah korusun cok tehlikeli .Gözlere bir etki yapmadiginin tek kanitiyim cocukken ablam ve abim ayaklarinin altina alip patlatmislardi canakkalede sahil kenarinda bende yerde oturuyordum .cikarttigi ses cok enteresan gelmisti onlarda bak nasil patliyor diye ayni anda 5-6 tanesini patlattilar ve direk benim gozlerime geldi.Ne oldugu hakkinda hic bilgimiz yoktu ben ilkokula gidiyirum ablam lise abim ortaokul dusunun yani.gozlerim adeta balon oldu goz japaklarim patlama durumunda hastaneye gittik ama goze islemis ben yikamaya calistikca tamamen yayilmis 1,5 ay gozumden iltihap akmisti ne olur dikkat edin aci verici birsey .Cok uzun yazdim ozur dilerim. Sinuzit icin de kesin cozum degil

Yorum Yaz