Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Diyetler » Safra Kesesi, safra kesesi taşı, safra kesesi alınması

Safra Kesesi, safra kesesi taşı, safra kesesi alınması

Safra Kesesi, safra kesesi taşı, safra kesesi alınması

Dilim döndüğünce anlatayım: Ciğerimizde üretilir ve safra kesesine aktarılır ve orada saklanılır.. Yemek tükettiğimizde ve bu gıdalar ciğerden safra kesesine geldiği zaman safra tuzu tarafından parçalanır ve oradan da bedenimizden atılır.

Ancak bazen safra tuzu az üretilebilir. Bunun sebepleri:

Az yağlı beslenmiş olmamız

yüksek stres

uzun sure doğum kontrol hapları kullanmamız

estojenin yüksek olması

bol şekerli gıdalar tüketmek

insulin direncinin yüksek olması

yüksek kolesterolun yanında az yağlı beslenmiş olmamız

Safra tuzu az olduğunda ise safra kesesindeki kolesterol kristalleşerek safra taşına dönüşür.

Destek amaçlı dışarıdan safra tuzu alınabilir. Bazı gıdalarda ve sağlıklı yağlardan tüketerek safra tuzunun oluşumu dengelenebilir. Alınabilecek takviyeler : safra tuzu ( toz ya da hap – örnek bir hap ekte paylaşıldı .) morina balık yaği ve rezene. Ağrınız olduğunda uygulanabilir akupuntur videosunu da paylaşıyorum.
Ayrıca safra kesesinin temizliği için kur hazırlayanlar da var. ( pancar tabletlerini su ile yutup ardından 12 ounce/340 gram zeytinyagi + 2 ounce/56 gram epsom tuzu = karışımı içmek. ) Bu işlem toksin temizliği ve taşları parçalamayı hızlandirabilir. Ancak, söyle de bir durum var : Bu kürü içip de taş düşürdüğümüzü sanabiliriz. Eğer gördüğümüz küçük küçük yeşil şeyler suyun yüzeyinde yüzüyorsa, onları safra taşı sanabiliriz. Halbuki bu yüzen cisimler aslında safra tuzumuz. Zaten bedenimizin az üretmesi yüzünden taslar oluşmuş, biz de kuru içip var olan bu az miktardaki safra tuzunu da bedenimizden atmış olabiliriz…. O yüzden böyle kurların kullanılması önerilmiyor. Faydasından çok zararı olabilir.


Ameliyat ile safra kesesi alınıp sorun giderilebilir. Ancak doğru beslenilmezse bu sefer safra tuzu eksikliği sebebiyle taslar ciğerde oluşmaya baslar. Neticede safra tuzunun içinde birikebilecek bir kesesi olmadığından bu görevi üstlenecek başka bir organ da olmayacaktır.

Safrakesesindeki taşların oluşmaması için ne yapmak gerek ? Ne kadar çok sağlıklı yağ tüketirsek o kadar çok safra tuzu yaratırız. Bol sebze, morina balık yağı, rezene, safra tuzu, IF ve Ketojenik beslenme…Mantık bu Ameliyat öneren doktorunuza soru sorun. Bizi iyice bilgilendirmeleri gerekir. Safra kesesi olmadan yasam kalitemiz nasıl olacak? Ameliyat olmadan doğal yolları nelerdir? İçimizi rahatlatabilen bilinçli doktorlar var. Bulmak zaman alabilir belki…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz