Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Ağustos 2022
Bilgiyum
Anasayfa » Alternatif Tıp » Dalağımızı Nasıl Koruruz ?

Dalağımızı Nasıl Koruruz ?

Dalağımızı Nasıl Koruruz ?

Dalağın vücudumuz için yararları şöyle sıralanmaktadır;

Vücut savunmasında yararlı olan akyuvar çeşitlerini ve antikorları üretimde yer almaktadır ve bunların arasından yaşlanmış olanlarının yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Alyuvarların normalin dışında bir halde bulunanlarının yok olmasını sağlamaktadır.

Vücutta bulunan bakterileri yok olmasını sağlar ve lenf sıvısını filtre etmektedir.

Kanı filtrelemeye yardımcı olur.

Dalak hastalığının belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

Kansızlık
Halsizlik
Aşırı terleme
Karında şişlik
Çabuk yorulma
Nefes alıp vermede sorunların yaşanması
Sol böğür alt kaburganın alt kısmında oluşan şişlik.

Ancak günümüzde çoğu kişi dalak sorunları ile karşılaşmak veya olası bir dalak sorununa karşı risk altında olmaktadır. Bunun için ise tıbbi tedavilerden önce kendi öz beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise, bazı gıdaların tüketimine dikkat etmeli ve bazılarının da tüketimine yer vermeniz gerekmektedir.

Dalağa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Dalak sorunlarında sizlere yardımcı olacak gıdaları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu gıdaları gün içerisinde düzenli olarak tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu yiyeceklerin fazla kullanılması ile birlikte sizlere sağlamış olduğu yararlar son bulacaktır. Bu durumda doktorunuzdan yardım alarak bu gıdaları güvenli ve dozunda tüketebilirsiniz. Dalağın temizlenip daha iyi çalışması için A vitamini, demir, iyot, bol sebze-meyve ve bakliyat alımını tam ve eksiksiz yapmanız gerekmektedir.

1. Su
Dalak sorunları için en önemlisi gün içerisinde yeterli miktarda su içmektir. Bu kapsamda gün içerisinde 8 10 bardak su içmeniz gerekmektedir. Dalak vücuttaki fonksiyonlarını etkin bir şekilde gerçekleştirebilmesi için suya ihtiyaç duymaktadır. Su tüketiminin az olması ile birlikte dalak kendi kendini temizleyemez ve biriken toksinleri vücudun dışına atamaz. Bu durumda gün içerisinde özellikle yaz günlerinde bol su içmeye özen gösteriniz.

2. Çiğ Meyveler ve Sebzeler
Çiğ meyve ve sebze tüketimi de dalağın fonksiyonlarının etkin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda, elma, kiraz, yaban mersini, çilek, portakal, havuç, kereviz, biber, salatalık, yaprak marul ve brokoli gibi meyve sebzeler sizlerin dalak sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. Bu meyve ve sebzelerin tüketimi ile birlikte bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu meyve ve sebzeleri doğal halleriyle ve doğal zamanlarında tüketmek sizlere daha çok yarar sağlayacaktır.

3. Zencefil
Zencefil dalak sorunlarına iyi gelen gıdaların içerisinde yer almaktadır. Zencefilin içerisinde bulunan “zingibain” enzimi sayesinde vücuttaki protein sindirimine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, iltihap oluşumunu engellemektedir. bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. En önemlisi ise, dalağın daha iyi çalışmasına yardımcı olarak, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Detoksifikasyon sürecinde de kişilere yardımcı olmaktadır.

4. Balık
Dalak sağlığı için en önemli gıdalardan birisi de balıktır. Bu anlamda özellikle yağlı balık sizlere daha çok yardımcı olmaktadır. Balığın içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde dalağın daha etkin çalışmasını sağlamaktadır. Balıklar vücuttaki iltihabı azaltmaya ve aynı zamanda dalağın alkol ve tütün gibi toksinlerden oluşan zararlarından kendisini temizlemesine yardım olmaktadır.
Balığın yanı sıra omega 3 yağ asitlerini alabilecek olduğunuz diğer yiyecekler ise şöyle sıralanmaktadır;

Keten tohumu ve yağı
Kanola yağı
Soya fasulyesi
Soya yağı
Kabak çekirdeği ve yağı
Ceviz ve ceviz yağı

5. Mantar
Dalağı iyileştirmede özellikle Maitake mantarı büyük bir öneme sahiptir. Bu mantar çeşidinin içerisinde bulunan beta-glukan sayesinde dalak sorunlarına iyi gelmektedir. Ayrıca çeşitli kanser oluşumlarına da engel olarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olmaktadır.

6. Semiz Otu
Semiz otu, sıklıkla kullandığımız hafif ekşi tadı olan bir bitkidir. Semiz otu içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Semiz otu ise dalağın çalışmasını olumlu bir şekilde etkilemektedir.

7. Lahana
Eğer dalak sağlık sorununuz veya dalak büyümesi gibi sorunlarınız varsa, lahana sizlere iyi gelecektir. Lahana yapraklarını 2 bardak suda 5 dakika boyunca haşlayınız. Daha sonra ılımasını bekleyiniz. Yaprakları sıkarak suyunun çıkmasını sağlayınız. Sonrasında bu suyun içerisine 2 yemek kaşığı üzüm hoşafı ekleyiniz. Bu hazırlamış olduğunuz karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere tüketiniz. Bu karışım zaman içerisinde dalak sorunlarınızın yok olmasına ve sağlıklı bireyler olmanıza yardımcı olacaktır.

8. Kuşkonmaz
Dalak sorunlarına iyi gelen bir başka gıda ise kuşkonmazdır. Kuşkonmaz ile yapacak olduğunuz basit karışımlar yardımı ile, sorunlarınıza çare bulabilir veya ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bu konuda sizlere kuşkonmaz kökleri ve sapları yardımcı olacaktır. Bu sağlıklı karışımı hazırlamak için yapmanız gereken 20 gram kadar kuşkonmaz saplarını ve köklerini, 1 bardak su ile kaynatmanızdır. 5 dakika boyunca kaynatınız ve ardından soğuması için biraz bekleyiniz. Bu karışımın suyunu sabah ve akşam günde 2 kez kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede dalağınızdaki sorunlar son bulacak ve daha iyi çalışmaya başlayarak vücudunuzdan zararlı toksinleri atması hızlanacaktır.

9. Diğer Yiyecekler
Dalak sorunlarına iyi gelen diğer yiyecekler ise şunlardır; karabaş otu, kuru gül suyu, Bal, kekik, aftimuni, karanfil, salep, şekerli süt karışımı, kekik, menekşe kökü, kişniş.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz