Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Sağlık » Şeker Zehirden mi yapılıyor?

Şeker Zehirden mi yapılıyor?

Şeker Zehirden mi yapılıyor?

Dünya standartlarına göre yüz kilo şekerin içerisine 2 kg tatlandırıcı katılabilir. Ancak Türkiye’de bu oran şu anda yüz kilograma 15 kg gibi korkunç bir rakamdır. (Dr. Aidin Salih s.212)

“Kanserin sebebi, vücuttaki insülin hormonu yüksekliğidir. Yani şeker. Ekmek bunu çok yükseltir ve trans yağlar, yani pakete girmiş tüm gıdalarda bulunan yağlar, kanser sebebidir. Onun için ‘Şeker ve ekmek tüketmeyin, şeker, en tatlı zehirdir” (Dr. Canan Karatay)

***Şeker Değeri Yüksek Besinlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecektir bu zararlar, bu nedenle en tehlikeli olanlarını yazmayı uygun gördük:

Uzun vadede safra kanalı kanserine, akciğer kanserine neden olmaktadır.

***Vücutta kanser hücresi varsa bu hücreleri beslemektedir.

Damarlarınızın sertleşmesine ve dolaşım sisteminizin bozulmasına yol açmaktadır.

***Kalp krizi riskinizi 300 kat artırmaktadır.

Depresyona, anksiyete bozukluklarına ve dalgınlığa neden olmaktadır. Hafif bir aptallık hissediyor veya zihinsel netlik hissedemiyorsanız bunun sebebi önceki hafta içinde tükettiğiniz aşırı karbonhidrat olabilir. Henüz fazla yaşlanmamışken zayıf hafızaya ve alzheimer a neden olur. Bir araştırmaya göre alzheimer tatlıyı fazla tüketen insanların kaçınılmaz sonudur.

Diyabetin baş sorumlusudur. Reaktif hipoglisemi ataklarına neden olup, olmadık yerlerde bayılmanıza sebep olur.

Aşırı kilo almanıza sebep olur ve kilo vermeniz gittikçe zorlaşır. Sofradan aç kalksanız da kilo alırsınız.

Ani felç çok fazla tatlı tüketiminin bir sebebidir, çok tatlı tüketiyorsanız “durduk yerde bu nereden çıktı şimdi” demeyin sebebini ve olacakları zaten biliyordunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Taci dedi ki:

    Bir gıda helal ve tayyip şartlara uyuyorsa, o gıda kesinlikle sağlığa zararlı değildir. Toz şeker helal ve tayyip bir gıdadır. Ancak şeker zararlı hale gelebilir. Birincisi ihtiyaç fazlası tuketirsen, ikinciside zararlı katkılar koyarsan zararlı olur. Doğal seker ve ihtiyaç fazlası şeker tuketmezsen zararlı olmaz. Sentetik şeker olan aspartam çoğu seye girer ( jelibon, kola, vs) ve çok zararlıdır.

  2. Dilara dedi ki:

    Rafine edilmiş şeker tek kelime ile ZEHİR , Cumhuriyet ‘in ilk yıllarında kurulan Uşak şeker fabrikası ile övünenlere ders olmasını temenni ediyorum.

Yorum Yaz