Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Alternatif Tıp » Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları, alternatif tıp meraklıları tarafından ilgiyle araştırılmaktadır. Kanseri önlemedeki gücü, Kalp sağlığını koruması, damar tıkanıklığına, cinsel güce etkisi ve sinüzite iyi gelmesi gibi birçok faydası ile çörek otu yağı faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının iştahını kabartıyor. İlaç kullanmayı sevmeyenleri mutlu edecek çok fazla etkisinin olduğu bilinen çörek otu yağının, faydaları yanında zararları da vardır. Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmez. Mide bulantısından, zayıflatıcı etkisine, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine faydası bulunan Çörek otu yağı, faydaları olduğu kadar zararlarını da barındırmaktadır.

Çörek otu yağının faydaaları

Kalbin koruyucusudur. Mide ağrıları ve mide bulantısına bire birdir. Sinüzite iyi gelir. Kansere karşı büyük bir koruma sağlar. Saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder ve yapısını korur. Saçların erken beyazlamasını ve dökülmesini engeller. Şeker hastalığı için de faydalıdır. Stres, sinir, gerginlik ve depresyondan uzaklaştırır. Damarların duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur. Böbrek taş oluşumuna ve Safra kesesi taş oluşumuna karşı etkilidir. Süreğen yorgunluğa iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Ateşin düşmesine yardım eder. Cinsel yönden güç arttırıcı etkisi vardır. Kan basıncını ve hipertansiyonu düşürür. Diş ağrılarının geçmesine yardım eder. Gebelikten sonra emzirme döneminde annelerde süt artışı sağlar. Artrit, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Amfizeme karşı kullanılabilir.

Kolesterolü düşürdüğü bilinen etkilerindendir. Hastalıklara karşı direnç sağlar ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykusuzluğa çareyi çörek otu yağında bulabilirsiniz.Kas ağrılarınız için çörek otu yağı kullanarak ağrıyan yerlere masaj yapabilirsiniz.A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.Yaraları iyileştiricidir.Baş ağrısını geçirir.Bağırsak kurtlarını düşürür, bağırsak parazitlerini geçirir.Gaz giderici özelliği vardır. Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığa iyi gelir.Dizanteriye karşı fayda sağlar.Basur ve Hemoroid için de iyileştirici özelliği vardır.Burun tıkanıklığını geçirir. Alerjik reaksiyonu yada Astımı olan kişilere de fayda sağlar.Öksürüğe ve Bronşite ve iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan grip ve nezle için etkilidir.Nasıl tüketilmelidir?

Yeni başlayanlar 15 gün boyunca günlük 3 defa bir çay kaşığı; daha sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.

Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

Zararları nelerdir?

Çörek otu az miktarlarda ağız yoluyla alındığında genellikle birçok insan için güvenlidir ve zarar vermez. . Ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde yada yiyecekler içinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun bir zararı yoktur. Çörek otu yağı özü ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenlidir. Fakat uzun süre kullanıldıklarında güvenli olup olmadıkları hakkında hala yeterli bilgi yoktur. Ayrıca çörek otu, alerjik kaşıntılara neden olabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz