Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022
Bilgiyum
Anasayfa » Sağlık » Topuk dikeni için alternatif çözümler

Topuk dikeni için alternatif çözümler

Topuk dikeni için alternatif çözümler

Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt kısmında yani ayak parmaklarını topuğa bağlayan kısımda kalsiyumun birikmesiyle oluşan ince ve sivri bir kemik çıkıntısıdır. Genellikle topuklarda oluşan ağrının topuk dikeninden kaynaklandığı, sabah uyandığında veya uzun bir süre oturduktan sonra kalktığında anlaşılır. Çünkü günlük ayak ağrıları gece boyunca topuklarda toplanır. Topuk dikeni problemi yaşayanlar uzun süre oturup kalktıktan sonra da ağrı ve acıyı daha fazla hissederler. İlk basışta acı çok hissedilse de zamanla azalır. Ancak yorgunlukla birlikte tekrar artmaya başlar.

★ Topuk dikeni rahatsızlığı ilerlediği durumlarda yürüme de çok zorluk yaşanabilir. Düz taban gibi genetik faktörler, uzun süre ayakta kalmak, yanlış ayakkabı tercihleri veya kilo gibi problemeler topuk dikenini tetikleyen nedenlerdir.

Başlangıcında ve ilerlediğinde kişinin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen bu rahatsızlığa karşı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu doğal bir tedavi yöntemi önermektedir.

PULBİBER + KURU ÜZÜM KÜRÜ
Topuk dikeni hastası zamanında tedavi olmazsa yürüyüş kalitesinde bozukluk, ayak ve bacak kaslarında zayıflama ve gerginlik olur. Zamanla diz ve kalça kemiği ile belde ağrılara başlar. Bu ağrılar daha fazla ilerlemeden sadece 2 malzemeyle evde doğal yöntemlerle topuk dikeni tedavisine başlayabilirsiniz.

Malzemeler: ★ 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm, ★ 3 yemek kaşığı pul biber (Orta Acılıkta)

Pul biberli Topuk Dikeni Kürü Nasıl Uygulanır?
★ 3 yemek kaşığı pul biberi havan yardımıyla güzelce ezin. Akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bir bez ile toğuğunuza sarın. Sabah uyandığınızda bu sargıyı çıkarabilirsiniz. Bu uygulamayı 3 gün boyunca devam ettirin.

★ 3 yemek kaşığı kuru üzümü (özellikle siyah ve çekirdekli olması önemli) havanda dövün. Yine aynı şekilde bir tülbent veya gazlı bez yardımıyla akşam yatmadan önce topuğunuza güzelce sarın. Sabah uyandığınızda sargıyı çıkarın. 3 gün boyunda uygulamaya devam edin.

★ 3 gün kuru üzümü uyguladıktan sonra pul biber ve kuru üzümü birlikte uygulamaya geçeceksiniz. Pul biber ve kuru üzümü havanda dövdükten sonra aynı şekilde akşam yatmadan önce topuğunuza sarın. Sabahları uyandıktan sonra sargıyı çıkarın ve 3 gün boyunca bu işleme devam edin.

★ Topuk kürü toplamda 3 aşamada gerçekleşmektedir ve 9 gün sürer. Şifasından faydalanmak için düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca kürün faydası olması için kullanacağınız kırmızı pul biberin ebter yani kısır tohumdan üretilen pul biber olmaması gerekir.

LİMON KABUĞU YÖNTEMİ
Limonun kabuğunu soyun, beyaz kısmının üzerine bıçakla bir iki çizik atın, topuğunuza bağlayın ve streçle sarın…

3 gün boyunca çıkarmayın (üzerine basabilirsiniz)…

Tabi ki bu işlemi yaparken evde kalmanız gerekecek. Çalışan biriyseniz, buna Cuma gecesinden başlayın, Pazartesi sabaha kadar topuğunuzda kalsın ve sabaha çıkarıp atın.
Sağlıcakla kalın..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz