Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Güzellik » Güzellik ve Limon

Güzellik ve Limon

Güzellik ve Limon

Limon bir narenciye olarak, 3000 yılı aşkın süredir limon ağaçlarında yetiştirilmektedir. Daha önceki yıllarda doktorlar grip, soğuk algınlığı, ateş, yılan sokması ve aynı zamanda epidemilerinin tedavisinde limon kullanmışlardır.

C vitamini kaynağı olarak limon, kullanımı faydalıdır. Yemek yapımında temel bileşenlerinden biridir, narin ve ferahlatıcı lezzeti yönünden değerlidir. Aynı zamanda birçok hastalık tedavisinde ana ürünüdür.

Limonun içeriğinde neler  yer almaktadır?

Limon, sadece C vitamini bakımından zengin olmamakla birlikte, aynı zamanda, büyük bir miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Buna ek olarak, aynı zamanda, az miktarlarda demir, magnezyum, A vitamini ve bazı B vitaminler  bulunur. Tüm bu bileşenler sayesinde, limonda çok güçlü bir antioksidan kompleksi bulunmaktadır, ayrıca etkin antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Vücut üzerinde limonun olumlu etkileri nelerdir?

C vitamini ve doğal bir anti-oksidan özelliklere sahip yüksek içeriği sayesinde limon, bağışıklık sisteminin çalışmasını güçlendirir ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı tedavisinde vazgeçilmez mükemmel bir antiseptik, antibiyotik ve antiviraldir. Limon aynı zamanda anti-hemorajik özelliklerinin yanı sıra cilt (akne, yağlı cilt, herpes …) tedavisi ve dezenfeksiyonu için de kullanılır. Limon, kan, lenf temizliği için etkilidir, böbreklerin ve pankreas bezlerinin çalışmasını uyarır. Özellikle karaciğer ve safra kesesi tedavisi için etkilidir. Limon aslında safra üretimini uyarır ve karaciğerdeki zararlı toksinleri temizler. Bazı çalışmalar, limonun antioksidan içeriğinin yüksek olması sayesinde, bazı kanserlerin önlenmesinde veya ilerlemesinin yavaşlatılmasında çok önemli rol oynadığını göstermiştir.

Limon kozmetiklerde nasıl kullanılır ?

Limonun, saç rengini açmak için veya saçlara bir parlaklık ve hacim vermek için kullanıldığı bilinmektedir. Ama idareli kullanmak gerekir: limonun çok sık kullanılması, kafa derisine zarar verebilir ve kurutabilir. Limon ayrıca kafa derisi hücrelerinin kepek ile mücadelesinde kullanılır.

Limonun içerdiği antioksidanlar, C vitamini ile birlikte, derinin cilt temizliğini teşvik eder ve zararlı bakterileri yok eder.  Ayrıca cilt pigmentasyonunu ve yaşlanmasını azaltır. Burada ayrıca dikkatli kullanılması gerekir: limonun uzun süre kullanılması cildi kurutabilir.

Kendinizin hazırlayabileceği  birkaç tarif:

– Kırılgan tırnaklar ile mücadele etmek için 1 hafta, sabah ve akşam limon suyu uygulamak.

– Ellerinizin yumuşak olması için, limon suyu, gliserin ve kolonyayı eşit miktarlarda karıştırın.

– Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, bal ile az miktarda limon suyunu karıştırıp yüzünüze 5-10 dk. uygulayabilirisniz.

– Gözenekleri daraltmak için, kaliteli köpük oluşana kadar yumurta akını çırpın, bir kaç damla limon suyu ekleyin ve 10 dakika boyunca maskeyi uygulayın.

Evde limonu nasıl kullanabilirim?

Ev işlerinde limon kullanımına birkaç örnek:

– Tuzlu yarım limon. Bu karışım, deri temizliğinde ayrıca tava veya dekoratif öğelerde kullanılır. Hızlı bir şekilde yumuşak bir bezle ve bir kaç damla limonla lekelerden kurtulabilirsiniz.

– Limon ayrıca giysilerde yağ çıkarmak için kullanılabilir: limon suyu ile lekeyi ovun ve bir gece bekletin.

– Bir sprey şişesine eğer su ile birlikte birkaç yemek kaşığı limon suyu eklerseniz aynalar ve pencereler parlayacaktır.

– Limon suyu buzdolabından kokuları giderir. Sadece yarım bir limonu  koymak ve haftada bir kez değiştirmek yeterlidir. Ayrıca, balık gibi gıdaların hazırlanmasından sonra elde hoş olmayan kokuların ortadan kaldırılması için kullanılabilir. Bu durumda, bir kaba sıcak su doldurmanız ve limon suyu eklemeniz yeterlidir, daha sonra sadece bir kaç dakika elinizi içinde tutmanız önerilir.

Ek olarak: Her sabah uyandıktan sonra sıcak bir bardak suya eklenmiş bir kaç damla limon suyu içmeniz, vücudunuzu temizlemenize ve onu nazikçe uyandırabilmenize olanak sağlıcaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz