Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2021
Bilgiyum
Anasayfa » Anne Çocuk » Bebeğiniz için..

Bebeğiniz için..

Bebeğiniz için..

Gündüz bebeğinizle bol bol konuşup, oynayın. Böylece gece daha fazla uyumasını sağlarsınız.

* Gece ağlayarak kalkarsa; ışığı açmadan onu kontrol edin.

Yatağını loş olan, ama sabahlan güneş alan bir odaya alın.
Uykudan bir saat önce ona iyi bir banyo yaptırın.
Uykudan hemen önce kamını doyurun ve gazını çıkarın.
Altını kuru tutan bezleri tercih edin.
Yatağında rahat olmasına özen gösterin.
Sabahları erken ve hep aynı saatte kaldırın.
Öğle uykusuna yatırdığınızda, hava kararmadan önce onu uyandırın.
Akşamları aynı saatte yatırmaya özen gösterin. Müzik dinletmeniz ya da kitap okumanız, onun çabuk uyumasına yardımcı olabilir.
Gece emzirmesini sessiz bir ortamda ve karanlıkta yapmaya çalışın; böylece bebeğiniz gündüz ile gecenin farkını biraz daha kavrayacaktır.

İyi bir uyku bebeğin hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Yeni doğan bebekler günün yaklaşık %70’ini uyuyarak geçirirler. Bu yüksek oran, uykunun bebeğin sağlıklı gelişimindeki önemini açığa çıkarmaktadır. Düzenli ve iyi uyku, bebeğin sağlıklı gelişiminde beslenme kadar önemlidir. Toplam gece ve gündüz uyku süresi, bebeğin ilerleyen yaşlarında doğumuna oranla hızla azalır. Bu yaşa gelen bebeğin uyku gereksinimi, yetişkinlerde olduğu gibi, kendi yapısına bağlıdır (eşinizin veya arkadaşlarınızın uyku düzeni sizinkinden nasıl farklıysa, bebeğinizin uyku düzeni de diğer bebeklerden farklı olabilir). Örneğin altı aylık bazı bebekler hala 14-16 saat uykuya gereksinim duyarken, bazı bebekler 13 saatle yetinmektedir.
Bebeklerde kolik ağrıları ve hazımsızlık, aşırı terleme, pişik ve isilikler, üşütme gibi nedenlerle uykusuzluk probleminin kronikleşebildiği dönemlerdir.
Emziren anneler, geceleri bebeği beslemeden önce bir fincan papatya, Kaliforniya gelinciği, melissa veya ıhlamur çayı içebilirler veya eğer bebek biberondan içiyorsa, yatmadan yaklaşık 20 dakika önce aynı bitkilerden oluşan bir çay hazırlayıp (yemek kaşığı dozunda 500 ml suya, bir tatlı kaşığı bitki) içirebilirler.

Bebeklerin geceleri rahat uykusu çekmesi için bebeğe güzel bir banyo yaptırılır. Ancak burdaki banyo suyu alelade bir su olmayacak. Banyo suyununun içerisine bir fincan papatya çayı veya iki damla papatya yağı ekleyin; yağların suya yeterince karıştığından emin olun.
– Rezene çayı demlenerek bebeğe bir çay kaşığı dolusu içirilir. Rezene çayı kolik ağrılarına bitkisel çözüm sağlar.
Küçük bebekleri hafif bir Çin masajı rahatlatabilir; biraz papatya yağı kullanarak (20 ml tadı badem yağına bir damla karıştırın), 100 defa kollarının ön kısmını yavaşça sıvazlayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz