Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2023
Bilgiyum
Anasayfa » Bitkiler » Evelik (Labada) Otu ve Faydaları

Evelik (Labada) Otu ve Faydaları

Evelik (Labada) Otu ve Faydaları

İçerdiği çözücü asit sayesinde kökü kaynatılıp tüketildiğinde besinlerden kaynaklı ortaya çıkan ishal rahatsızlığını ortadan kaldırır.
Tohumları yaşken kaynatılıp tüketildiğinde anne sütünün oranını artırır. Aynı zamanda bu çay adet sancısının şiddetini de azaltır.
Yüzyıllar önce evelik otu kaynatılıp ekzema, kaşıntı ve deri yüzeyinde meydana gelen bazı deformasyonların üzerine konularak burada hareketlenen zararlı hücrelerin sayısını azaltırmış. Aynı zamanda bitki kaynatılıp özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan alerjik problemlerin şiddetini hafifletmek için tüketilirmiş.
Evelik otu antibakteriyel etkiye sahip otlar arasındadır. Bu yüzden vücutta biriken toksinleri atmada da fayda sağlar. Özellikle bu özelliği sayesinde akciğer ve karaciğerde biriken toksinleri atmada oldukça etkilidir.
Yapılan bazı araştırmalarda evelik otunun kadın hastalıklarına iyi geldiği ve kadınlardaki hormonları dengelemede etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda kemiklerde yaşanan romatizmal hastalıkların şiddetini azaltır.
Çocuklarda sıklıkla yaşanan iştah kaybı içinde önerilen etkili bitkiler arasındadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz