Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Anne Çocuk » Erkek Çocuk Annelerine

Erkek Çocuk Annelerine

Erkek Çocuk Annelerine

Her kadının bir oğlu olmasına gerek yok. Kızı olmasına da. Ama olur da bir oğlu olursa…

Her oğlan anası oğlunu önce bir insan olarak yetiştirmeli. Koynunda sevgiyle, şefatle büyütmeli. Kız ya da oğlan, tüm sevgisini tüm çocuklarına koşulsuz vermeli. Pipisi var diye oğluna özel bir şekilde davranmadan, öncelikle bir insan olarak büyütmeli onu.

Öyle yetiştirmeli ki o oğlanı, büyürken, daha boyu anasını aşmadan çok önce, evdeki herkes gibi ev işlerine katkıda bulunmalı. Yaşı gelince kirlisini temizlerden ayırmayı öğrenmeli. Yaşı gelince çamaşırını kirliye koymalı, yaşı gelince çamaşır asmalı, toplamalı. Yaşı gelince bulaşık kurulamalı. Yaşı gelince ayakkabı boyamalı. Yaşı gelince bozulan oyuncağını tamir etmeli. Yaşı gelince karnını doyurmayı bilmeli. Yaşı gelince düğmesini dikmeli. Yaşı gelince çicek dikmeli. Bunları oğlan olduğu için değil, kendi ayakları üzerinde durabilen, sorumluluk sahibi bir birey olabilmesi için öğretmeli. Çünkü o ana gücünü oğlunun hala ona muhtaç olmasından almamalı.

Öyle yetiştirmeli ki o oğlanı sırf oğlan olduğu için kendine bir şeyi daha fazla hak görmemeli. Ya da oğlan diye kendini hiç bir işte eksik görmemeli. Ne ‘kızlar şunu yapamaz…’demeli, ne de ‘oğlanlar şunu yapamaz…’. Her insanın içinde sonsuz bir güç ve beceri olduğuna, istediği her şeyi yapabileceğine inanmalı. Aynı şeyi etrafındaki kadınlar için de düşünmeli, yediden yetmişe her yaştan kadın…

Öyle yetiştirmeli ki oğlan çocuklarını, hayatındaki kadınların kıyafetine ya da yaşamına karışmanın haddi olmadığını bilmeli. Anne, kız kardeş, eş, kız çocuğu, kuzen … Hepsinin hayatına babası, erkek kardeşi ve oğlununki kadar saygı duymalı.

Her oğlan anası, ataerkil düzenin devamını erkeklerin değil, onları yetiştiren anaların sağladığını bilmeli. Kocaman adam olduğu halde hala anasına muhtaç birini yetiştirdiği için değil, sorumluluk sahibi, kendine ve çevresindeki tüm insanlara saygılı bir birey yetiştirdiği için gurur duymalı.

Kendine saygısı olan her oğlan anası, yetiştirdiği çocuk ile ataerkil düzenin tekerine çomak sokmalı!

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz