Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Anne Çocuk » Çocuklarda Özgüven Eksikliği Ve Özgüven Geliştirme Önerileri

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Ve Özgüven Geliştirme Önerileri

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Ve Özgüven Geliştirme Önerileri

Birçok problemin temelinde özgüven eksikliği varolduğu için ebeveynlerin çocuğun özgüven gelişimini desteklemesi oldukça önemlidir.Çocuğun doğumdan itibaren yaşamış ve öğrenmiş olduklarıyla özgüveni olumlu olumsuz şekillenmeye başlar.Güçlü bir özgüvenin temeli ailede başlar.Çocuğunuzun sizin desteğinizle yüksek özgüvene sahip olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?
-İlk ve en önemli madde çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi hissettirmektir.Çocuk öyle yaparsam ailem beni sever,böyle yaparsam sevmez gibi düşüncelere kapılmamalıdır.Kendisine güvenilen,sevildiğini hisseden çocuk,kendini sever,hem kendi değerinin farkında olur hem de onaylanma ihtiyacı hissetmez.
-Çocuğa sevildiği somut olarak da gösterilmelidir.Çocuğa sevildiği ifade edilmelidir.”seni seviyorum” demekten çekinilmemelidir.Çocuğun dokunmaya,sarılmaya,sevildiğini duymaya ihtiyacı vardır.
-Gün içerisinde çocuğa ayırılan zaman dilimi olmalı ve bu süre zarfında tv,telefon gibi başka şeylerle ilgilenilmemelidir.
-Çocuğa küçük sorumluluklar verilmeli ve çabası takdir edilmelidir.Sen bunu yapamazsın gibi cümleler özsaygıyı azaltır.Problemlerini çözmesi,kendi yeteneklerini keşfetmesi için fırsat verilmelidir.
-Başarıyla sonuçlanmasa bile çabaları takdir edilmelidir,öğrenmeye çalışmanla gurur duyuyorum gibi cümleler kurulmalıdır.
-Duygularını ifade etmesi ve yaşadıklarını paylaşma konusunda ona model olunmalıdır.Sizinle konuşmaya çalıştığında çocuk etkin bir biçimde dinlenilmeli,onunla göz teması kurulmalıdır.Çocuğunuzu etkin bir şekilde dinlediğinizde onun anlatma konusundaki motivasyonunu ve kendini ifade edebilme becerisini geliştirmesine katkı sağlamış olursunuz.
-Her çocuğun farklı olduğu kabul edilmeli ve kendisine özel yeteneklerinin ortaya çıkması konusunda yardımcı olunmalıdır.
-Çocuğa iyi bir model olunmalıdır.Çocuklar sizin onlara davrandığınız gibi davranırlar.
-Çocuklarla birlikte vakit geçirilmelidir.Ortak yapılacak faaliyetler bulunmalıdır.
-Ebeveyn bir hata yaptığında hatasını kabul etmeli ve özür dilemekten çekinmemelidir.Bu sayede çocukta hata yaptığında kabul eder ve özrü öğrenir.
-Çocuk başkalarıyla kıyaslanmamalıdır.Her çocuğun yetenekleri ve ilgi alanı farklıdır.
-Aşırı koruyucu olunmamalıdır.Bu davranış kendi başına karar veremeyen,sürekli onaylanma ihtiyacı hisseden bireyler olmasına sebep olmaktadır.
-Çocuğun her isteğine evet denilmemelidir.Bazı anne-babalar çocuğun her istediğine evet demenin iyi bir anne baba olmak olduğunu düşünür.Çocuk her isteğinin gerçekleşmeyebileceğini öğrenmelidir.Her isteği yerine getirilen çocuk zorluklarla başa çıkmayı öğrenemez,sahip olduklarının kıymetini bilemez ve doyumsuz bir çocuk ortaya çıkar.
-Evde çocukla birlikte tüm ailenin mutluluklarını,üzüntülerini,başarı ve başarısızlıklarını paylaşabilecekleri bir ortam oluşturulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz