Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021
Bilgiyum
Anasayfa » Bilgi » Dünyanın En Büyük Arısı

Dünyanın En Büyük Arısı

Dünyanın En Büyük Arısı

Kaybolduğu Düşünülen Dünyanın En Büyük Arısı Bulundu

Megachile pluto ismini taşıyan bu arı türü, ilk olarak efsanevi bilim insanı Alfred Russel Wallace tarafından 1859 yılında tanımlanmıştı. Ancak, genelde dev Wallace arısı şeklinde adlandırılan bu küçük böcek, çok uzun bir süredir kayıptı ve bilim insanları soyunun tükendiğini varsaymıştı. Ancak Perşembe günü yayınlanan yeni fotoğraflar, videolar ve bazı unutulmaz GIF’ler; bu kocaman böceğin, doğal yaşam alanı olan Endonezya’nın Kuzey Maluku adalarında yaşadığını gösterdi.

3 cm 8 mm küsüratlı bir uzunluğa, 6 cm 35 mm küsüratlı kanat uzunluğuna ve en tehlikeli eşekarasını bile tir tir titretecek denli çenelere sahip olan bir arı türünün nasıl gözden kaybolduğunu merak edebilirsiniz. Belki de verilecek tek cevap; arı büyük olsa da, gezegenin çok daha büyük olduğudur.

Bu devasa arı, 1859 yılında ilk defa keşfedilişinden 1981 yılına kadar büyük ölçüde kayıptı. Böcekbilimci Adam Messer, bu uçan canavarı nihayet o yıl görmüş ve bu türün yaşamı konusunda esaslı bulgular elde etmişti. Messer, bir müzede saklamak üzere örnek topladıysa da; bu keşif gezisi, görsel kaynaklardan biraz yoksundu.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz