Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Alternatif Tıp » Kusursuz Zeytinyağı nasıl elde edilir?

Kusursuz Zeytinyağı nasıl elde edilir?

Kusursuz Zeytinyağı nasıl elde edilir?

Zeytinyağını KUSURLU veya KUSURSUZ yapan zeytinin toplanmasından sıkılmasına, depolanmasından şişelenmesine ve muhafaza edilmesine kadar geçen süreçtir.

Kususuz zeytinyağı ilaç gibidir. Polifenol zenginidir. Asidi azdır, meyvemsi bir tada sahiptir ve boğazı yakar.

Kusursuz zeytinyağı nasıl elde edilir?

1- Zeytinin toprağa hiç değmeden çuvallara değil kasalarda toplanması gerekir. Toprağa değen zeytin kullanılmaz.

2- Zeytinin dalından koparılmasıyla sıkılması arasında geçen süre çok çok önemlidir. Bu süre butik işletmelerde 5 saati geçmez. Bu herkese sıkım yapan veya büyük işletmeler için imkansızdır.

3- Zeytin sıkıma girerken çok çok iyi yıkanması gerekir. Sizden önceki sıkılan zeytinin toprağa değmiş olması veya çuvallarda getirilmiş olması sizin zeytininizi bile etkiler.

4- Sıkım yapılan makinenin sıcaklığı çok çok önemlidir. Bir makinede 27 derece su kullanırsanız alacak olduğunuz yağ miktarı “x” ise 40 derece su kullanırsanız alacak olduğunuz yağ miktarı “x + y” dir. Herkes “y” ‘nin yani daha fazla yağ elde edebilmenin peşinde olduğundan butik işletmeler hariç sıcak su kullanılır. İşte bu da zeytinyağını “kusurlu” hale getiren en önemli etkenlerden birisidir.

5- Sıkılan zeytinyağının havayla temas edip okside olmaması gerekir. O nedenle butik işletmelerde elde edilen zeytinyağı sıkılır sıkılmaz paslanmaz çelik tanklara aktarılır ve bu tankların üzerine hava ile temasını kesecek azot gazı basılır. Şişelenirken bile şişenin üstündeki boşluğa azot gazı basabilen butik işletmeler vardır.

6- Zeytinyağının kusursuz olabilmesi için 18-22 derece arasında muhafaza edilmesi gerekir. Butik işletmelerin depo sıcaklığı 20 dereceye ayarlıdır. Sürekli klimatize ortam vardır.

7- Zeytinyağı gün ışığını sevmez. O nedenle koyu renk cam şişede olmalıdır.

8- Kusursuz bir zeytinyağını pişirerek kusurlu hale getirebilirsiniz. Onun için zeytinyağı ile yemek pişirilmez. Yemek pişip oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra zeytinyağı konur.

Not: Kusurlu bir zeytinyağı bile ayçiçek yağından, mısırözü yağından kat be kat daha iyidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz