Bilgiyum
Anasayfa » Anne Çocuk » Eskiden çocuk büyütenlere seslenmek istiyorum

Eskiden çocuk büyütenlere seslenmek istiyorum

Eskiden çocuk büyütenlere seslenmek istiyorum

“5 tane çocuk büyüttüm”

Bunu yedirdim bişey olmadı. Şunu yedirdim bişey olmadı.

Çocuk büyüttünüz zaten bunu inkar eden yok ama sizin büyüttüğünüz çocuk düdüklü şekeri burnuna sokmaya çalışırken şimdinin bebekleri neredeyse ipadden ailelerine “anne meme getir” diye mail atıyorlar. Siz çocuk büyüttüğünüz esnada ortalık biraz daha temiz, safken, tertemiz elleri olan tonton sütçü amcalar kapılara süt dağıtırken bizim çocuk büyüttüğünüz esnada pastörize sütün içerisinden evrimleşmiş çıplak Osman Amca çıkıyor. Sizin zamanınızda her yer denizken bizim zamanımızda her yer wireless. Sizin zamanınızda bebek hastalığının ne olduğunu bilmezken bizim zamanımızda ultrasyonda teşhisi konuluyor.Sizin zamanınızda bebeğin cinsiyetini karnınızın şeklinden ve aşerdiğiniz yemeğin tuzundan anlamaya çalışırken bizim zamanımızda doktorun odası bebeğin kalp atışlarıyla yankılanıyor.

Kabul edin işte: Sizin zamanınızdan bizim zamanımıza her şey değişti: Teknoloji değişti!  Yaşam şartları değişti!. Evet sizin zamanınızda bebeğe su içirilirdi; Çünkü bebek susardı. Bizim zamanınızda da akademik araştırmaların da defalarca altını çizdiği üzere bebek anne sütünden yeterli miktarda suyu alır ve bebeğe fazla su vermek bebeğin dengelerini bozup beyin kanamasına kadar götürebilir. Sizin zamanınızda bebek sürekli kucağa alınırsa şımarır anneyi hiç rahat bırakmazdı (elinizi vicdanınıza koyup da söyleyin aranızda o zamanlardan bu güne hala çocuğunu kucağında tutan ebeveyn var mı? Elbet bir yaşa geldiklerinde indiler değil mi?Bizim zamanımızda bebekle annenin bağlanmasını sağlamak ve bebeğin ileride kendisine güvenen bir birey olması için bebek kucaktan indirilmiyor. Sizin zamanınızda sütünüz yetmediğinde inek sütü, çorba verilirdi , bizim zamanımızda kaynağımız, yol gösteren bilimsel kaynağımız çok olduğu için sütü yettirmenin yollarını keşfedip uyguluyoruz. Sizin zamanınızda bebeğe şaka olsun diye çikolata yalatmak komikti bizim zamanımızda bebeğe çikolata yalatmak bebeğin sağlığına zarar verme müdahalesi olarak görüldüğü için hiç komik değil.

 

Sizin zamanınızda erkek çocukların pipilerinin fotoğraflarını zoomlayıp komşularla incelemek sosyalleşmekti. Bizim zamanımızda değil fotoğrafını çekmek bebeğin pipisini herhangi bir sohbete dahil etmek saçmalık hatta çocuk tacizine zemin olarak görülüyor. Sizin zamanınızda babalar işten gelip koltukta uyuyakalırlardı bizim zamanımızda özellikle loğusa halinde işten gelip tüm gün tükenmiş olan yeni anneye yardım etmeyen babayı dövüyorlar 🙂

Sizin zamanınızda bebeklerle “agudik budik mamalayı yedin mi ashkimmm” gibi abuk subuk bebekçe konuşmak bebekle bir iletişim yolu olarak görünürken bizim zamanımızda bebekle normal insan gibi konuşmanın bebeğin konuşma yeteneğini geliştirmesi için gerekli olduğu kanıtlanmış durumda. Sizin zamanınızda televizyonun önüne koyulan bebek zevkle televizyon izliyorken bizim zamanımızda bebek olan evde otizmi tetiklediği kanıtlandığı için televizyon açılmıyor. Bunlar ve bunlar gibi daha onlarca karşılaştırmalı örnek. Doktora tezi olsa günlerce saha araştırmasına çıkılır, sayfalarca karşılaştırma yapılır.

Kısacası sevgili büyüklerimiz: Lütfen yenidoğan bebeğin ebeveynine “biz de çocuk büyüttük ne var yani” demeyiniz, insanları tüm bu örnekleri tek tek saymak durumunda bırakmayınız. Siz yanlış yaptınız demiyorum zaten haddim de değil ben sadece diyorum ki: teknoloji değişti e bebekler de bebekleri büyütme yöntemleri de değişti. Ben sadece diyorum ki “biz büyüdük ve kirlendi dünya” dolayısıyla daha dikkatli olmamız lazım. Siz beyaz sabunla yıkardınız bizi ama bizim zamanımızda beyaz sabun merdiven altlarında asitlerden üretiliyor. Her neyse uzatmayacağım siz en iyisi sabırla bizleri sevmeye devam edin çünkü bizleri siz büyüttünüz. Değil mi?

Not: “Biz size neler yaptık hiçbir şey olmadı” derken şu ana kadar kaç bebek tanıdığınızı bir daha düşünün. Sizin başınıza bir şey gelmemiş olması o yöntemin kusursuz ya da 60 sene sonra da denenebileceğini göstermiyor.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz