Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Hayvanlar Alemi » Dünyanın En Çok Korunan Hayvanı – Pangolin

Dünyanın En Çok Korunan Hayvanı – Pangolin

Dünyanın En Çok Korunan Hayvanı – Pangolin

Dünyanın en çok korunan hayvanı Pangolin

Sizden çaresizce yardım isteyen bu pangolin dev bir enginar (ya da küçücük bir ejderha) gibi görünebilir. Onun ilginçliği ve sevimliliği tehlikeli durumuna da sebep oluyor maalesef. Pangolin dünyanın en fazla ticareti yapılan memeli hayvanlarından biri. Ama uluslararası yardımlaşma ile bu değiştirilebilir. Pangolinlerin 8 türü birden, CITES Ek 1 listesine yükseltildi. (Vahşi doğa nesli tükenmekte olan türlerin uluslararası ticareti sözleşmesi – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora — kısa adı CITES.)

Pangolin önceden sınırlı ticarete izin verilen Ek II listesindeydi. Ancak hayvanın Çin tıbbında uzun zamandan beri kullanılan pullarına olan artan talep yüzünden yasadışı ticaret gelişerek devam etti. Doğal Kaynakları Koruma Konseyine göre avcılar, son 5 yılda pulların fiyatlarını yüzde 250 yükselten artan talebi karşılamak için Ek II’nin boşluklarını kötüye kullandılar.

Fakat Johannesburg, Güney Afrika’daki 17. toplantıda taraflar dört Asya pangolin türünün hepsini korumaya aldılar, diye belirtiyor Popüler Science’a, Vahşi Yaşamı Koruma Derneği kıdemli iletişim başkan yardımcısı Mary Dixon. Ardından, sözleşme yeniden düzenlenerek 4 Afrika türünün tümünü de üst koruma düzeyine getirdiler. “Dünya liderleri elektrik çarpmışa döndüler” diyor Dixon.

Asya Vahşi Yaşamı Koruma Derneği kıdemli danışmanı Madhu Rao, da durumdan memnun. “Sivil toplum örgütleri ve devletlerarasında büyük bir koalisyon var” diyor. Kuralların çıkmasına destek olarak, ABD Balık ve Vahşi Yaşam Hizmetinin de konferanstaki tüm önerilerde yardımcı sponsor olduğunu da ekliyor.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar için olumlu bir hamle olsa da, yasal korumanın çerçevesinin genişlemesi avcılığa son verecek diye bir şey yok. Fildişi ve gergedan boynuzu ticaretinin hala devam etmesi gibi. Fakat Rao, bu statü değişikliğinin sadece yasa uygulayıcılarını yasa dışı ticareti engellemek konusunda güçlendirecek ve eğitecek bir ilk adım olduğunu söylüyor. “Yapılması gereken ulusal hukukların bu türlerin korunması konusunda güçlendirilmesi.” diyor. Pangolinin Ek I e yükseltilmesi bunu sağlayacak.

Bu statü değişikliğinden sonra yasadışı ticaret devam etse bile, diye belirtiyor Rao, avcılar Ek II deki boşlukları artık suistimal edip kaçamayacaklar. “Ek I’le birlikte yasal ticaret diye bir şey kalmayacak. Tüm ticaret yasak olacak.”diyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz