Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ağustos 2022
Bilgiyum
Anasayfa » Yemek Tarifleri » Tatlı Tarifleri » Çam kozalağı reçeli

Çam kozalağı reçeli

Çam kozalağı reçeli

Çam kozalağı reçeli Ruslar tarafından bir çok derde deva olduğu düşüncesiyle oldukça yaygın kullanılan bir reçeldir. Yapılışı da çok zahmet gerektirmeyen Çam kozalağı reçelini siz de kolaylıkla yapabilir ve kahvaltı sofralarınıza faydalı bir yenilik getirebilirsiniz.

Gün içerisinde 1 bardak çam kozalağı suda kaynatılarak içilebilir. Kozalağın içerisinde 40 gram protein, 19 g kalsiyum, 3,9 gram şeker, 14 gram karbonhidrat, 60 mg potasyum bulunmaktadır.

Sirke ile birlikte karıştırılan çam kozalağı çeşitli diş hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Özellikle diş eti kanaması veya kronik damak problemlerinde bu yöntem kullanılabilir. Cildi güzelleştirdiği de bilinen çam kozalağının; 1 fincan zeytinyağı, 60 gr çam fıstığı, 35 gr balmumu ile karıştırılarak yaralara sürülmesi, hücrelerin yenilenmesine ve derinin beslenerek hızlı bir şekilde iyileşip kabuk tutmasına da yardımcı olur.

Astım, öksürük, bronşit, grip nezle ve balgama gibi solunum yolları enfeksiyonlarında destekleyici olarak olarak kullanılır. Reçeli karaçam kozalakları ile yapılmaktadır. Boyları küçük olmakla beraber bu kozalaklar genellikle mayıs aylarında yetişiyor. Çam kozalağı reçeli üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor ve aynı zamanda da vücut direncini artırıyor.

Tadı bala benzediği içinde kahvaltı sofralarında tercih ediliyor. Aynı zamanda günde 1 yemek kaşığı kozalak reçeli kuru öksürük ve balgama da iyi geliyor

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz