Bilgiyum
Anasayfa » Cep Telefonu » 4 bin kadar uygulamanın ses kaydı yaptığı ortaya çıktı

4 bin kadar uygulamanın ses kaydı yaptığı ortaya çıktı

4 bin kadar uygulamanın ses kaydı yaptığı ortaya çıktı

Android işletim sistemleri yaygınlaştıkça beraberinde getirdiği güvenlik sıkıntıları da genişliyor. Dün yayınlanan haberlere göre, Google Play’de yer alan 4 bin kadar uygulamanın cihazlarda gizlice ses kaydı yapabildiği iddia edildi.

Söz konusu iddia, siber güvenlik firması Lookout’un konuyla ilgili yayınladığı rapor ile gündeme geldi. Ardından hemen dünya basınının teknoloji ve güvenlik sayfalarında manşetlere yerleşti. Farklı kaynaklarda yayınlanan habere göre, Google Play Store’da bulunan söz konusu bu uygulamalar, ürkütücü bir şekilde oldukça fazla indirilme oranına sahip. Bu uygulamalar; ses kaydetme, kısa mesaj gönderme ve Wi-Fi erişim noktaları hakkındaki çeşitli bilgileri edinmekte de kullanılabiliyorlar.

Havasokulu.com’un haberine göre, bu uygulamaların bazıları doğrudan bilgi toplamaya başlayabildiği gibi, farklı uygulamaların bu enformasyonu toplamak üzere cihazlara yüklenmmesine de yol açabiliyorlar. İşin en tehlikeli tarafı, bu binlerce casus uygulamanın çoğunun lisanslı olan birçok bilinen uygulamaya da enjekte edilebiliyor olması. Google Play şimdi bu tarz binlerce uygulamanın peşine düşmüş durumda ve onları Play Store’dan kaldırmaya uğraşıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz