Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Haziran 2024
Bilgiyum
Anasayfa » Bitkiler » Köknar kozalağı pekmezi

Köknar kozalağı pekmezi

Köknar kozalağı pekmezi

Köknar Kozalağı Pekmezinin Faydaları Nelerdir?
Solunum Rahatsızlıkları: Köknar kozalağı pekmezi, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.
Akciğer Sorunları: Köknar Kozalağı Pekmezi, akciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücudun gerekli olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaktadır.
Grip ve Nezle: Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları Köknar kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da pekmez (reçel) yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedirler. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan Köknar Kozalağı, nadir bulunan özel bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.
Köknar kozalaklarında bulunan Pinen solunum kaynaklı sorunların tedavisinde, Öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavisine yardımcı olur.
Akciğeri temizler, nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir. Bağışık sistemini güçlendirir. Hastalık yayıcı mikroplara karşı vücudun daha dinç kalmasını sağlar.
Psikolojik sorunlardan kaynaklı salgılanan hormonlarda kişinin daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. İnsan metabolizmasını düzene sokar, uyku sorunlarına çözüm getirir.
Odaklanma kabiliyetini arttırır. Cildi gençleştirir, kış aylarında hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Nezle, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkları önler, Vücudun yenilenmesini ve performansının artmasına yardımcı olur, Ayrıca doğallığın en muhteşem şifasının bir örneğidir, Solunum yolu hastalıklarına da mükemmel bir derecede iyi geldiği bilinmektedir.
Yılın belli dönemlerinde toplanan ve Köknar ağacının uç kısımlarından toplanan Köknar Kozalakları yıkanarak bir gün suda bekletilir ve kozalaklar sudan çıkartılarak kazanlarda yeniden kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Acılığını alması için ateşten indirmeye yakın Az miktarda tercihen Pancar Şekeri (Bal, diğer pekmezlerden ilave edildiği de bilinmektedir) ilave edilerek bir süre daha kaynatılır.
Ateşten indirilen pekmez süzülerek dinlenmeye bırakılır. Kavanoz veya hava almayacak kaplarda uzun süre saklanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz